Przed przystąpieniem do nauki powinieneś wiedzieć

 

Aby osiągnąć dobre efekty swojej pracy, oprócz chęci musisz poznać metody pracy. Aby uzyskiwać systematycznie efekty potrzebne ci będzie zdyscyplinowanie oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Pamiętaj, że większości ćwiczeń nie da się wyćwiczyć w jeden dzień. Wolne tempo, powoli przychodzące rezultaty, jednak opłaca się to. Po jakimś czasie treningu zauważysz postępy. Niezbędna jest także zdolność do samokrytycznej oceny własnych osiągnięć, umiejętność koncentracji i co najważniejsze pracowitość. Chyba najlepszym i obiektywnym kontrolerem własnych osiągnięć byłoby tu oczywiście nagranie własnych poczynań na magnetofon czy dyktafon. Możliwość zarejestrowania własnej gry i obiektywne przesłuchanie jej jest wielką pomocą. 

 

Na początku nauki gry na perkusji można sobie podzielić czas ćwiczeń pomiędzy zestawem a samym werblem. Na początek zaleca się więcej pracy na samym werblu. Wyrobi to odpowiednią pracę rąk i technikę gry. Potem można przejść na zestaw odpowiednio rozkładając uderzenia na poszczególne bębny. Pamiętaj, że nie można grać danego ćwiczenia od razu w szybkim tempie. Należy zacząć od bardzo wolnego tempa, analizując każdy ruch i każdą nutkę. Zaczynanie odrazu od szybkiego tempa doprowadza do utraty kontroli napięcia mięśni i może utrudnić kontrolę uderzeń.

Prawidłowy chwyt pałek
Prawidłowy chwyt pałek

Pałki perkusyjne

 

Odpowiednie trzymanie pałek to bardzo ważny element w grze na perkusji.  Jeśli od początku zaczniesz źle chwytać pałki i źle uderzać, w momencie gdy będziesz chciał już zagrać naprawdę skomplikowane figury - pojawią się problemy. 


A więc jak prawidłowo trzymać pałki:

1. Przytrzymuj pałeczkę za pomocą kciuka i palca wskazującego, które ściskają ją na tyle mocno by ta nie wypadała. Pozostałe palce niech spoczywają na pałeczce swobodnie ew. przy szybszych uderzeniach podbijają ją. Takie trzymanie może być początkowo trudne i niewygodne. Jednak tylko w ten sposób można potem wygrać bardziej skomplikowane figury.

 

2. Kontroluj często możliwość swobodnego poruszania ręką w nadgarstku.  Uchwyt musi być dostatecznie mocny, jednak nie może powodować usztywnienia w nadgarstku. Gdy tylko nadgarstek, zaczyna być naprężony, rozluźnij mięśnie.

3. Pamiętaj, że każde uderzenie wychodzi z dolnej części ręki. Nie możesz grać całą ręką!

Prawidłowe ułożenie stopy na centralce (bębnie taktowym)
Prawidłowe ułożenie stopy na centralce (bębnie taktowym)

Gra stopą


Pamiętaj o jednej rzeczy: Stopa na hi-hacie może spoczywać luźno i całą płaszczyzną. Na bębnie taktowym jednak nie należy robić często popełnianego błędu. Chodzi o to, że nie powinno się grać stopą położoną całą płaszczyzną na pedale. Uderzenie wtedy jest słabsze, noga szybciej się męczy i nie ma odpowiedniej kontroli. Podczas uderzania, na pedale powinien spoczywać przód stopy, pięta znajduje się w powietrzu.

Czytanie nut

 

Czytanie nut może ci się okazać nudnym zajęciem jeśli nie miałeś z nimi nigdy styczności. Z reguły z początku nikomu nie chce się tego uczyć. Każdy woli grać i ćwiczyć nowe rytmy, które gdzieś usłyszał. Jednak znajomość nut na pewno przyda ci się.

 

Poniżej znajduje się rozpiska pokazująca przykładowe położenia każdego instrumentu na pięciolinii (w zależności od producenta mogą się różnić) oraz ich sekcji rytmicznych.

Write a comment

Comments: 0

KONTAKT

 

E-mail: tyrok1@prokonto.pl